۱۳۹۶-۰۱-۰۲

توصیه‌های دارویی برای ایام تعطیلات عید نوروز

استفاده صحیح و مناسب از داروها و رعایت توصیه‌های دارویی در ایام نوروز، ضرورتی انکارناپذیر است که همگان باید به آن توجه داشته باشند.چنانچه شما و یا بستگانتان، به دلیل ابتلا به بیماری مزمن، دارویی را به‌صورت مرتب مصرف می‌کنید، مطمئن شوید دارو را به حد نیاز و تا پایان تعطیلات و ضمن سفر در اختیاردارید.
چراکه بسیاری از داروها مانند داروهای ضد تشنج، داروهای بیماری‌های قلبی و فشارخون، داروهای ضدافسردگی و اختلالات عصبی، داروهای ضد دیابت و چربی خون و برخی داروهای مسکن و همچنین آنتی‌بیوتیک‌ها، باید مرتب مصرف شوند و قطع ناگهانی این داروها، بیمار را دچار مشکل خواهد کرد.

در خصوص بیماران دیابتی که انسولین تزریق می‌کنند توجه به موارد زیر در هنگام سفر، ضروری است.
1- فراهم کردن انسولین و داروهای مصرفی و سرنگ برای تمام مدت سفر.
2- همراه داشتن دستگاه یا نوار کنترل قند خون، قند حبه‌ای، نبات، بیسکوئیت و آب‌میوه برای درمان کاهش احتمالی قند خون. همراه داشتن میان وعده مناسب (مانند میوه و ساندویچ کوچک).
3- در خصوص بیماران مبتلابه فشارخون بالا، بهتر است دستگاه فشارسنج و داروهای مصرفی همراه بیمار باشد و از مصرف مواد غذایی حاوی نمک مانند آجیل و تنقلات و مواد غذایی چرب خودداری شود.

به گفته رئیس مرکز اطلاع‌رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو، چنانچه ضمن حرکت اتومبیل، قطار، کشتی و یا هواپیما، دچار سرگیجه و حالت تهوع می‌شوید با مصرف یک یا دو قرص 50 میلی گرمی دیفن‌هیدرینات، نیم ساعت قبل از شروع سفر و تکرار یک قرص هر چهار تا شش یکبار طی سفر، می‌توان عوارض ناشی از حرکت، تهوع و سرگیجه را برطرف کرد.

همچنین اگر به برخی از کشورهای آفریقایی و یا آسیایی سفر می‌کنید مطمئن شوید که آیا تزریق واکسن خاصی مانند مننژیت و یا تب زرد پیش از سفر مورد نیاز است یا خیر؟
قانع با تاکید بر ضرورت به همراه داشتن پشه‌بند، حشره‌کش‌های خانگی و یا پماد و اسپری دافع حشرات جهت پیشگیری از گزش حشرات در محیط‌های گرم و مرطوب و استوایی عنوان کرد: به همراه داشتن جعبه کمک‌های اولیه، خصوصاً در مورد خانواده‌هایی که فرزند خردسال دارند، همچنین همراه داشتن پوشک، شیرخشک شیرخوار، درجه تب، داروهای بدون نسخه مانند شربت تب‌بر، شربت سرماخوردگی، قطره و یا شربت مولتی‌ویتامین و آهن، پماد سوختگی، پنبه و گازاستریل و دیگر داروهایی که کودک در حال مصرف است در طی سفر ضروری خواهد بود.

ممکن است در ایام تعطیلات نوروز، دسترسی به داروخانه‌های روزانه به علت تعطیلی مقدور نباشد، اما همواره داروخانه‌های شبانه‌روزی و برخی داروخانه‌هایی که ملزم به باز بودن به‌صورت شیفت از پیش تعیین‌شده هستند، قابل‌دسترسی هستند.

نحوه نگه‌داری داروها را از دکتر داروساز، هنگام تحویل گرفتن دارو از داروخانه بپرسید و هیچ گاه داروهای خود را در اتومبیلی که زیر نور آفتاب پارک شده است و یا در شیشه عقب اتومبیل، حتی در زمستان قرار ندهید. داروهای یخچالی را نیز همراه با یخ و یا در داخل ظروف خنک کننده حمل کنید.

دکتر طلعت قانع ، رئیس مرکز اطلاع‌رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو

منابع : وب دا / ایسنا
 

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود