پزشکان در هر زمان و مکانی مدافع سلامتی مردم هستند
یکشنبه,۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۵

در گفت و گو با پزشک دارالشفای امام رضا(ع) عنوان شد؛

پزشکان در هر زمان و مکانی مدافع سلامتی مردم هستند

 

ویروس کرونا، این میهمان ناخوانده جهانی زندگی همه ما را در چند ماهه اخیر دگرگون کرده است تا جایی که بیشتر اوقات خود را در محیط خانه سپری می کنیم. اما در این برهه زمانی، سفیدپوشان حوزه درمان کشور در خط مقدم مقابله با بیماری کرونا بوده و هستند و با صبوری همیشگی و تلاش مضاعف خود به بیماران این مرز و بوم خدمت می کنند.

در این میان، دارالشفای امام رضا(ع) به عنوان یکی از مراکز درمانی شبانه روزی و پر قدمت مشهد مقدس با مشارکت فعال پزشکان و پرستاران خود زیر نظر مؤسسه درمانی آستان قدس رضوی و ستاد پیشگیری و مقابله با بحران کرونای این آستان مقدس، اقدامات لازم را برای معاینه، شناسایی و اعزام بیماران مشکوک مبتلا به کرونا به بیمارستان های مربوطه سطح شهر انجام می دهد. به مناسبت یکم شهریور ماه، روز پزشک پای سخن دکتر علی سلطانی اصل هریس یکی از پزشکان عمومی دارالشفای امام رضا(ع) می نشینیم که به عموم بیماران به ویژه بیماران مبتلا به کرونا خدمت می کند تا جایی که خودش نیز به این بیماری مبتلا شد. در ادامه ماحصل گفت و گوی ما با این پزشک شصت ساله را که از سال 1380 به طور متناوب در این دارالشفا در خدمت زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی است، می‌ خوانید.

 

چطور متوجه ابتلای خود به بیماری کرونا شدید؟
در نیمه دوم تیر ماه سال جاری احساس تنگی نفس کردم. پس از انجام سی تی اسکن از ریه ام متوجه شدم آزمایش کرونایم مثبت است و ریه راستم درگیر ویروس شده است. بدین ترتیب زیر نظر پزشک فوق تخصص ریه مراحل قرنطینه خانگی خود را با رعایت پروتکل های بهداشتی انجام دادم. پس از سپری شدن مراحل درمان بیماری، نتیجه آزمایشم منفی شد و توانستم مجدد به محل کارم بازگردم.

 

توسل به امام رضا(ع) چه تأثیری در بهبودی تان داشت؟
در دوران قرنطینه ام، در زمان اجرای فریضه نماز دعا می کردم و از امام رضا(ع) کمک می خواستم تا سلامتی ام را بهم بازگردانند و دوباره بتوانم به سر کارم برگردم و به زائران و مجاوران خدمت کنم. با وجود آن که ریه ام درگیر بیماری شده بود، اما به لطف خدا و عنایت امام رضا(ع) توانستم مراحل درمانم را طی کنم و حالم بهتر شد. اکنون می توانم خادمی خادمان ایشان را هم بکنم.

 

چه خدمات پزشکی به بیماران کرونایی ارائه می دهید؟
دارالشفای امام رضا(ع) مرکز سطح دو برای بیماری کرونا به شمار می آید و بیماران در آن ویزیت و بررسی می شوند. من هم در زمان خدمتم بیماران مشکوک به کرونا داشتم که پس از تکمیل مراحل تشخیص بیماری به بیمارستان اعزام و بستری یا در منزل قرنطینه شدند. البته شماره تلفنم را به بیماران مشکوک مبتلا به کرونا می دهم تا در صورت نیاز بتوانند در هر ساعت شبانه روز با من تماس بگیرند. حتی در زمانی که در بستر بیماری و در منزل قرنطینه بودم تا جایی که می توانستم پاسخگوی تلفنی بیمارانم بودم و آنان را راهنمایی می کردم.

 

چرا حتی در دوران قرنطینه هم از خدمت خود غافل نشدید؟
ما پزشکان تعهد کاری و شرعی داریم که در خدمت بیماران باشیم. معتقدم یک پزشک اگر نیاز باشد حتی باید از جان خود بگذرد. پسرم هم پزشک است و در این مدت وقتی می گفت کمی استراحت کنم، به او یادآوری می کردم که وظیفه اخلاقی ماست از جان و سلامتی مردم در هر زمان و مکانی دفاع کنیم.

 

چه خاطره جالبی از سال های خدمت خود در دارالشفای امام رضا(ع) دارید؟
ایرانیان که از دیرباز ارادت خاص مذهبی و باور محکمی به امام رضا(ع) داشته و دارند. در این بین، به خاطر دارم حدود سه سال قبل، زائری از کشور آذربایجان به دارالشفای امام رضا(ع) مراجعه کرده بود. از آنجایی که ترک زبان هستم، او را که نه فارسی و نه انگلیسی بلد بود، ویزیت کردم. وقتی از او خواستم بیماری و مشکلش را بگوید، گفت هیچ بیماری ندارد و فقط آمده است تا نسخه ای متبرک به نام امام رضا(ع) بگیرد و آن را با خود به کشورش ببرد. به او پاسخ دادم وقتی بیماری ندارید، ضرورتی ندارد تا برایتان دارو بنویسم. او اصرار کرد تا داروی مسکنی در نسخه پزشکی که نام دارالشفای امام رضا(ع) در سربرگ آن ذکر شده است، بنویسم. من هم برایش یک ورق استامینوفن نوشتم. سال بعد از این ماجرا، آن بانوی زائر دوباره دوری راه را به جان خرید و با همان نسخه به دارالشفای امام رضا(ع) مراجعه کرد و خواست تا برایش نسخه دیگری بنویسم. او گفت با داشتن این نسخه در طول یک سال گذشته حالش خوب بوده است. این ماجرا، اعتقاد و باور قلبی و قوی این زائر آذربایجانی را به امام رضا(ع) نشان می داد که با نسخه دارالشفای این امام همام حالش یک سال خوب است و برایم بسیار جالب بود.

 

از حال و هوای زیارت تان در دوران کرونا بگویید.
دل مردم همیشه با امام رضا(ع) بوده و است و توقف موقت حضور زائران و مجاوران در حرم مطهر رضوی در ایام ابتدایی سال جاری به دلیل شیوع بیماری کرونا در کشور تغییری در شور و حال زیارت آنان ایجاد نکرده بود. زائران و مجاوران چه از راه دور به امام رضا(ع) سلام کنند و چه از داخل صحن ها و رواق های حرم مطهر رضوی، هیچ تأثیری در ارادت آنان به امام مهربانی ها(ع) ندارد. چنان که من هم در طول هجده سالی که در دارالشفای امام رضا(ع) خدمت می کنم، هر روز صبح ابتدا در خیابان شیرازی کنار دارالشفا، مقابل ورودی بست شیخ طوسی حرم مطهر رضوی می ایستم و سلامی به این امام همام عرض کرده و سپس به محل خدمتم می روم.

 

چه توصیه های پزشکی برای مردم در دوران مقابله با کرونا دارید؟
در حال حاضر ضرورت دارد تمامی مردم سه مسئله را بدانند و رعایت کنند. نخست استفاده از ماسک است. متأسفانه حدود 20 تا 30 درصد مردم این موضوع را رعایت نمی کنند که در زمان مراجعه به مراکز درمانی بسیار خطرناک است. بر طبق پروتکل های سازمان بهداشت جهانی، در حال حاضر ماسک تنها راه پیشگیری از بیماری کرونا است. شستن دست ها در زمان بازگشت به منزل و رعایت فاصله اجتماعی نیز دو اولویت دیگر در شرایط فعلی به منظور مقابله با بیماری کرونا است. توجه به نوع تغذیه نیز باید مورد توجه همگان قرار گیرد.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید