از دارالشفاء بیشتر بدانید
یکشنبه,۱۰ فروردین ۱۳۹۳ - ۲۱:۴۱

 تاریخچه دارالشفاء وساختمان فعلی آن

 دارالشفاء امام(ع) از موقوفات حضرت رضا(ع) می­باشد و براساس اسناد موجود، قدمت آن به دوران صفویه (سال 932 ه.ق- یعنی 502سال قبل) برمی گردد.


افتتاحیه اولیه دارالشفاء امام پس از پیروزی انقلاب، در محل دارالشفاء‌ قدیم (بست پایین- روبروی مهمانسرای حضرت) در زمینی به مساحت 900 متر مربع و با زیربنای 2700متر مربع در سه طبقه در 21/5/59 مصادف با عید فطر 1400 ه.ق صورت گرفت.


ساختمان جدید دارالشفاء امام واقع در ابتدای خیابان شیرازی (دوربرگردان حرم مطهر- بست شیخ طوسی)، در تاریخ 12/9/88 مصادف با ایام عید غدیر افتتاح گردید. این ساختمان در 4 طبقه با متراژ 4939 متر مربع و با اعتبار 40میلیارد ریال بنا گردیده است.


در ساختمان جدید تجهیزات پزشکی به روز مانند دستگاه­های کالرداپلر رنگی دربخش رادیولوژی، اکوکاردیوگرافی قلبی، آندوسکوپی، اسپیرومتری، دستگاه های شنوایی سنجی، تجهیزات پیشرفته مربوط به اورژانس و احیاء قلبی(CPR) به کار گرفته شده است.

 اهداف مؤسسه درمانی چیست؟


الف) ارائه خدمات پزشکی و درمانی اعم از ویزیت، آزمایشات، رادیولوژی، تزریقات، دندانپزشکی و سایر خدمات پاراکلینیکی و درصورت امکان کمکهای رایگان به بیماران وخانواده­های مستمند خصوصاً زائرین محترم آستان­قدس­رضوی


ب) ارائه خدمات فرهنگی درجهت ارشاد، راهنمایی و افزایش سطح دانش بهداشتی جامعه خصوصاً زوار و مراجعین به نحو مقتضی


ج) استفاده از امکانات آموزشی و ارائه خدمات متقابل علمی

برای رفاه حال بیماران چه اقداماتی صورت پذیرفته است؟


کار استانداردسازی در بخش های مختلف و همچنین حاکمیت بالینی را با هدف ارتقاء سطح کیفیت خدمت رسانی به بیماران در مجموعه دارالشفاء امام آغاز نموده ایم.


برای ارائه خدمات بهتر باتوجه به ازدحام مراجعین، تعداد نیروهای کارشناس و متخصص  را در این مدت افزایش داده ایم.


درجهت ارتقاء دانش و توانمندیهای نیروی انسانی، کلاسهای آموزشی اعم از عمومی و تخصصی را با هماهنگی مرکز آموزش ضمن خدمت در محل دارالشفای امام و با استفاده از اساتید مجرب برای کلیه پرسنل، طی یک برنامه آموزشی زمانبندی شده برگزار می­ نماییم. این دوره ها در سال گذشته شامل 12 دوره آموزشی بوده که بازخورد آن نتایج خوبی را دربرداشته است و در سال جاری نیز این دوره ها در حال برگزاری است.


همچنین در جهت افزایش کیفیت ارائه خدمات، تجهیزات پیشرفته و بروز  در بخش­های مختلف مانند تجهیزات جدید اورژانس، دستگاه CR برای دیجیتالی کردن عکس های بخش رادیولوژی، دستگاه دیالیز، دستگاه های جدید بخش آزمایشگاه و ... را تهیه و تدارک دیده ایم.


جهت ارائه خدمات بهتر و با کیفیت مطلوب­تر که رضایت بیماران و مراجعین محترم را در بردارد اقداماتی صورت گرفته است. به عنوان مثال علاوه بر ارائه کلیه خدمات پرستاری که توسط کارشناسان پرستاری خانم نیز ارائه می شود، در قسمت سونوگرافی از متخصص سونوگرافی خانم برای انجام سونوگرافی خانمها کمک گرفته شده و همچنین در بخش دندانپزشکی ،  دندانپزشک خانم برای ارائه خدمات حضور دارد.

نحوه پذیرش بیماران را توضیح دهید.


بیماران جهت پذیرش پزشکان متخصص میتوانند برای شیفت صبح از ساعت 7 صبح و برای شیفت عصر از ساعت 13 طبق ساعت حضور پزشکان مربوطه و برنامه اعلام شده بصورت روزانه به دارالشفاء امام مراجعه نمایند. همچنین جهت پذیرش پزشکان عمومی نیز می توانند بصورت شبانه روزی مراجعه نمایند.


جهت پذیرش بخش های پاراکلینیک مانند دندانپزشکی، رادیولوژی و آزمایشگاه می بایست به همان بخش مورد نظر مراجعه نموده و یا با تلفن دارالشفاء امام (2244311) تماس حاصل فرمایند.چند نفر پرسنل و پزشک در این موسسه مشغول به کار می باشند؟


تعداد کل پرسنل شامل پرسنل رسمی، پیمانی، ساعتی و قراردادی 243 نفر می­باشند  که از این تعداد 29 نفر پزشک متخصص و 26 نفر پزشک عمومی هستند.تعداد مراجعین به دارالشفاء امام روزانه چند نفر است؟


تعداد مراجعین به کلیه بخشها و واحدهای دارالشفاء امام به طور میانگین روزانه 2900 نفر می باشد.

 آیا خدمات موسسه برای افراد خاصی است یا برای همه افراد جامعه؟


خدمات موسسه برای همه افراد جامعه(اعم از زوار امام رضا«ع» و مجاورین) می­باشد و همچنین با اکثر قریب به اتفاق سازمان های بیمه ای قرارداد دارد.

 آیا برای زائرین خارجی برنامه ویژه ای دارید؟


برای زائرین خارجی هم­اکنون دو نفر مترجم زبان عربی در محل دارالشفاء امام داریم که در آینده نزدیک به سه نفر افزایش می­یابد و کار ترجمه را برای این عزیزان در بخش های مختلف دارالشفاء اعم از ویزیت پزشک و کلیه خدمات پاراکلینیک انجام می دهند. در آینده نزدیک انشاأ ا... یک نفر مترجم زبان انگلیسی نیز در محل دارالشفاء اضافه خواهد شد. ضمن اینکه برای خود پرسنل هم کلاس های آموزشی مکالمه زبان انگلیسی و عربی برگزار شده است. برای بیماران کم­بضاعت و نیازمند چه برنامه­ای دارید و چه خدماتی ارائه می­شود؟


برای بیماران نیازمند و کم بضاعت (به تشخیص مدیریت محترم داخلی) برای ارائه انواع خدمات پزشکی و پاراکلینیکی معمولاً تخفیف­هایی اعمال می شود که حتی درموارد خاص به صورت رایگان نیز در نظر گرفته می شود. میزان این تخفیف ها و خدمات رایگان در شش ماهه اول سال 1391 جمعاً به میزان 444 میلیون تومان بوده اند که بشرح ذیل می باشند:


-    خدمات رایگان درسطح اورژانس­های حرم مطهر به میزان 300میلیون تومان


-    خدمات رایگان در اورژانس دارالشفاء به میزان 35 میلیون تومان


-    خدمات موتوری رایگان به میزان 53 میلیون تومان


-    قبوض رایگان کلیه خدمات ویزیت و پاراکلینیک به میزان 56 میلیون تومان

  با کدام سازمان های بیمه ای قرارداد دارید؟


با سازمان­های بیمه­ای خدمات درمانی، تامین اجتماعی، نیروهای مسلح، بیمه ایران، بانک ملت و در مورد ارائه خدمات دارویی با بانک صادرات نیز قرارداد داریم.


 آیا سازمانی برای ارزیابی و سنجش کیفیت خدمات شما وجود دارد؟


بلی، علاوه بر خود موسسه که معمولا با پیگیری برگه های انتقاد مراجعین و همچنین برگه های نظرسنجی این کار را انجام می دهد، سازمان های بیمه ای نیز بازرسان خودرا هرچند وقت یکبار برای ارزیابی خدمات اعزام می کنند و همچنین دانشگاه علوم پزشکی نیز بر ارائه خدمات نظارت دارد. در چه برهه زمانی ویزیت رایگان به ارباب رجوع ارائه می شود؟


ارائه خدمات بصورت رایگان برای عموم و درزمان­های خاص نداریم ولی همانطور که گفته­شد برای افراد نیازمند ارائه خدمات با تخفیف و درمواردی که تشخیص داده می­شود حتی بصورت رایگان داریم.چه تعاملی بین دارالشفاء و سایر مراکز درمانی وجود دارد؟


تعامل وارتباطات خوبی بین دارالشفا‌ء وسایر مراکزدرمانی دانشگاهی و غیردانشگاهی داریم. به عنوان مثال: ازجهت بروز رسانی امکانات و تجهیزات پزشکی و پاراکلینیکی و همچنین نرم­افزاری ارتباطات خوبی با سایر مراکز داریم، و یا ارتباطی که با مرکز بهداشت از جهت معرفی بیماران به دارالشفاء وجود دارد و همچنین معدودآزمایشاتی که در اینجا نمونه گرفته می شود و به آزمایشگاه­های فوق تخصصی ارسال می شود. همچنین تعامل خوبی با مرکز بهداشت از جهت برگزاری همایش های علمی بصورت مشترک داریم که تا بحال چندین نوبت از همایش های مذکور در محل دارالشفاء امام برگزار شده است. آیا به پژوهش اهمیت می دهید؟ با چه سازمانها، دانشگاه ها و موسساتی تعامل برقرار شده و همکاری می نمایید؟


در مورد کارهای آموزشی و پژوهشی و ارتباط با مراکز دانشگاهی و علمی قدمهای خوبی برداشته شده است، به عنوان مثال در زمینه کارهای پژوهشی، درخصوص امکان بهداشتی کردن شماره های کفشداری ها با همکاری دانشگاه این کار در شُرُف انجام است.برای نیروی انسانی خود چه خدماتی فراهم نموده­اید؟


برای نیروی انسانی برنامه هایی درخصوص خدمات علمی و آموزشی، فرهنگی، رفاهی و ... انجام شده و می­شود. درمورد خدمات آموزشی: طبق برنامه مدون پنج­ساله به طور مداوم برای کلیه پرسنل موسسه، کلاسهای آموزشی (اعم ازعمومی وتخصصی) برگزار می­شود که معمولاً از بهترین اساتید دانشگاه در این خصوص استفاده می­گردد.


این کلاسها حتی درمواردی برای خانواده ایشان نیز برگزار می­گردد، درامور فرهنگی- ورزشی: برگزاری نماز جماعت، ایجاد کتابخانه عمومی وتخصصی وتهیه بهترین کتابهای روز درمورد موضوعات مذکور، اجرای مسابقات ماهیانه قرآنی (که درخصوص مفاهیم قرآن هرماه این مسابقه بین پرسنل انجام و با استقبال خوبی مواجه شده است)، اجرای مسابقات فوتسال بین بخش های مختلف موسسه درمانی و دارویی و ... ؛ درمورد امور رفاهی: تهیه آذوقه با قیمتهای مناسب و بصورت اقساط برای پرسنل، اجرای همه ساله جشن بمناسبت روز کارمند برای کلیه پرسنل و خانواده ایشان و حتی بازنشستگان موسسه، اجرای تورهای مسافرت و تورهای خانوادگی یکروزه و ...آیا با توجه به سالمند شدن جامعه در چند سال آینده و نیازهای متفاوت این قشر و بیماریهای خاص آن پیش­بینی های لازم برای پوشش آنان و احداث زیرساخت های لازم انجام داده اید؟


باتوجه به سالمندشدن جامعه ، موسسه درمانی در خصوص چکاپ و آزمایش های دوره ای بخصوص برای افراد بالای چهل سال فعالیتهای ویژه ای را آغاز نموده است. در این راستا با چندین نهاد و سازمان قرارداد بسته ایم. بعنوان مثال برای اولین بار با همکاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد برای هشتصد نفر از زنان سرپرست خانوارکمیته امداد ، کار چکاپ و غربالگری را انجام دادیم  که نتایج بسیار خوبی را نیز در بر داشت .

 

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید