واحد شیمی درمانی دارالشفاء امام
یکشنبه,۲۶ بهمن ۱۳۹۳ - ۰۰:۳۰

مقصود از شیمی درمانی، درمان دارویی تومورهای گوناگون ( یا اصطلاحا سرطان ) است. استفاده از داروهای ضد سرطان یا شیمی درمانی یکی از راههای مختلف درمان این گونه تومورها است و می توان آن را با روشهای دیگری مثل جراحی و پرتو درمانی توام کرد. شیمی درمانی در معالجه تومورها بسیار موثر بوده و امروزه با کشف داروهای جدید ضد تومور این تاثیر رو به افزایش است.
بیشتر داروهای ضد تومور را به یکی از روشهای زیر به بیمار می دهند:
 1- خوراکی
2-  تزریق عضلانی
3- تزریق وریدی
4- داخل صفاقی
5- داخل کانال نخاع

عوارض شیمی درمانی مانند ریزش مو و احساس خستگی معمولا در هفته های اول دوره درمان آغاز می شود و تا آخر آن ادامه دارد. بعضی دیگر مثل تهوع و استفراغ معمولا یکی دو ساعت پس از تزریق شروع می شود و حداکثر تا 48 ساعت بعد ادامه پیدا می کند. عموما اکثرا این گونه عوارض پس از قطع دارو کم کم از بین خواهد رفت.
بی شک عوارض جانبی چیزهای چندان خوشایندی نیستند اما اگر آنها را دریک کفه ترازو بگذارید و بهبودتان را درکفه دیگر، آن وقت می بینید که به تحملش می ارزد.
در طول درمان کم کم از پاره ای عوارض جانبی کاسته می شود و این حاصل سازگاری بدنتان با داروست.

بخش شیمی درمانی دارالشفاء امام رضا (ع) در راستای ارایه خدمات مطلوب و کمک به درمان زائران حرم رضوی و مجاوران بارگاه ملکوتی حضرت رضا (ع)  تجهیز و راه اندازی شده است .
با افتتاح این بخش که کمک زیادی به بهداشت و درمان مشهد می‌کند قطعاً نقش بارزی در ارائه خدمات به زائران و مجاوران را دارد و به صورت شبانه روزی ( 12 ساعت روز به مجاوران و 12 ساعت شب به زائران ) ارائه خدمات خواهد داد.مطالب مرتبط :

کاهش عوارض ناشی از شیمی درمانی و پرتودرمانی با تغذیه صحیح


روشهای کنترل عفونت شیمی درمانی

عوارض دهانی ناشی از شیمی درمانی

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید