خدمات اورژانس واتاق CPR در دارالشفاء امام
یکشنبه,۲۶ بهمن ۱۳۹۳ - ۰۰:۳۰بیماریها و حوادث اورژانس به مواردی اطلاق می گردند که در صورت عدم ارائه به موقع اقدامات امدادی - درمانی ، منجر به صدمات عضوی و یا جانی و نیز مشکلات روانی بیمار میشود.
اورژانس مرکزی مستقر در دارالشفاء امام (ع) مجهز به جدیدترین دستگاه ها و امکانات پزشکی است از اکسیژن و ساکشن سانترال تا مانیتورینگ قلبی و دستگاه های ونتیلاتور پرتابل و کاملترین ترایلیهای اورژانس بر اساس آخرین دستاوردهای علمی اورژانس ، که به همراه پزشکان محترم اورژانس و کارشناسان پرستاری، آماده خدمتگزاری به زائرین و مجاورین محترم می باشد.
خدماتی که ارائه می شود عبارتند از


خدمات پایه پرستاری شامل انجام آتل بندیهای خاص ، کنترل فشار خون، کنترل قند خون ، نوار قلب و ....


خدمات پیشرفته پرستاری مانند مانتیورینگ قلبی و ریوی ، امداد رسانی ، کنترل و تنظیم فشارهای بالا و اقدامات اولیه و پیشرفته CPR، کنترل وتحت نظر گرفتن بیمارانی که سابقه عمل های قلبی را داشته اند


بعد از این که بیمار در وضعیت بهتری قرار گرفت در صورت نیاز به بستری همراه پرستار کشیک به بیمارستانهای سطح شهر انتقال داده می شود.
همکاران پرستاری در حال حاضر درقسمتهای اکوکاردیوگرافی، آندوسکوپی و جراحیهای صغیر همکاری لازم را با پزشکان محترم متخصص هر رشته دارند.

اطلاعات تکمیلی
اورژانس های قلبی


احساس درد و سنگینی یا فشار در قفسه سینه و احساس سوزش در ناحیه پشت جناغ، مواردی است که ما را به درد با منشاء قلبی مشکوک می نماید.


در صورتی که شکایات فوق بین 5 تا 30 دقیقه طول بکشند و فرد در روزهای مختلف با آنها مواجه باشد، بیشتر تشخیص آنژین صدری ( درد قفسه سینه به علت کاهش خون رسانی به قلب) مطرح می گردد.در صورتی که درد بیش از 30 دقیقه طول بکشد و همراه با تهوع و استفراغ ، تعریق ، انتشار درد به زیر جناغ ، قفسه سینه ، بازوها ، شانه ها ، اندام ها ، شکم و بین دو کتف باشد، بایستی به فکر احتمال سکته قلبی بود. از علائم همراه بیماری های قلبی ، تنگی نفس ناگهانی ، ضربان نا منظم قلب به شکل ناگهانی ، فشارخون بالا و یا افت فشار خون و سوزش معده و عدم هضم غذا می باشد.
دردهایی که به طور متوالی بیش از چند ساعت تا چند روز ادامه یابند و یا دردهایی که کمتر از یک دقیقه طول می کشند، معمولا منشاء قلبی ندارند.


اورژانس های تنفسی


یکی از نشانه های هشدار دهنده بیماری های تنفسی ، تنگی تنفس است که بیماریهای چون آسم ، انسداد راه های هوایی، عفونت های ریوی و ... را مطرح می نماید. باید توجه داشت که " تنگی نفس به معنای تنفس تند نیست " بلکه حالتی است که فرد در آن وضعیت به سختی و به شکل غیر عادی تنفس می کند.


اورژانس های گوارشی


از موادی که در بیماریهای گوارش، نیاز به مداخله اورژانس دارد، می توان به خونریزی های گوارشی ( استفراغ خونی یا مدفوع قیری شکل)، درد شکم به شکل حاد که با حساسیت شکم ، استفراغ و یا بی اشتهائی همراه است اشاره کرد. عوارض ناشی از ضربه های شدید به شکم نیز جزو موارد اورژانس تلقی می شود.


اورژانس های ادراری


این بیماری ها شامل دردهای شدید و ناگهانی پهلو به همراه یا بدون ادرار خونی ، قطع ادرار و سوزش ادرار است.


اورژانس های دستگاه اسکلتی


این بیماریها عبارتند از شکستگی های باز یا بسته استخوان ها ، در رفتگی در مفاصل و اندام ها ، پارگی وسیع بافت نرم در اندام های بدن


اورژانس های گوش و حلق و بینی


این مورد شامل خونریزی های شدید از بینی، ضربه به گوش، ضربه به فک و صورت، دررفتگی فک و ماننداست.


اورژانس های بارداری


در خانم های باردار، هرگونه سقط، تشنج، فشار خون بالا به همراه تاری دید و تورم دست و پا ، خونریزی های شدید و شروع دردهای زایمانی در صورتی که دسترسی به پزشک میسر نباشد، به عنوان بیماری های اورژانس مطرح هستند.

 بیشتر بخوانید
اشتباهات کمک های اولیه اورژانسی

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید