۱۳۹۵-۰۹-۲۰

ساختار کبد و جریان خون و صفرا و بررسی دقیق سلولهای کبدی

کبد از لحاظ ساختار و عملکرد ، یک ارگان مهم در بدن است .یکی از وظایف مهم کبد اینست که قبل از اینکه خون توسط بزرگ سیاهرگ زیرین به سمت قلب باز گردد ، مواد غذایی و سایر مولکول های جذب شده در روده را دریافت و جذب کند .
کبد از دو منبع تغذیه می شود . از طریق سیاهرگ و از طریق شریان کبدی .
سیاهرگ باب ، خون طحال ، پانکراس و روده ها را به کبد می رساند که این حدود 75% از حجم خونی است که به کبد منتقل می شود. این خون غنی از مواد مغذی و سایر مولکول های جذب شده است و تقریبا فاقد اکسیژن است .
شریان کبدی یک شاخه از شریان سلیاک است که از آئورت شکمی منشا گرفته و حدود 25% از حجم خون ورودی به کبد را تشکیل می دهد. این خون اکسیژن بالایی دارد اما فاقد مواد مغذی است . خون سیاهرگ باب و شریان کبدی مخلوط شده و وارد لوگول ها می شود که واحد های ساختاری کبد هستند . سپس خون به داخل لوگول های کبدی نفوذ کرده و در سیاهرگ مرکزی یا کبدی جمع می شوند . سیاهرگ های مرکزی مجتمع می شوند و سیاهرگ های بزرگتر زیر لوبولی را تشکیل میدهند که نهایتا به سیاهرگ کبدی متصل می شوند و خون از طریق بزرگ سیاهرگ زیرین به سمت قلب جریان می یابد .
صفرا محصولی است که از کبد ترشح شده و در کیسه صفرا ذخیره می شود . در طول هضم ، صفرا از کیسه صفرا آزاد شده و از طریق مجرای سیستیک وارد دوازدهه یا اثنی عشر می شود تا به هضم چربی ها کمک کند . تصفیه خون و تولید صفرا در بخش های ساختاری و عمکردی کبد رخ می دهد . لوگول های کبدی که در عین حال دارای انشعاباتی از رگ ها هستند و خون های ورودی و خروجی را حمل میکنند . یک لوگول کبد در مقطع عرضی به صورت شش ضلعی است ، در مرکز لوگول سیاهرگ مرکزی قرار دارد که خون را از لوگول جمع آوری کرده و آنرا به سیاهرگ کبدی منتقل می کند .
در اطراف لوگول ها انشعاباتی از رگ ها وجود دارد که خون ورودی به آنرا تامین می کند . سیاهرگ باب و شریان کبدی .
همچنین در اینجا مجرای صفرا نیز وجود دارد . نهایتا سیاهرگ باب ، شریان کبدی و مجرای صفرا با هم تشکیل مجموعه سه قلوی پرتال می دهند . 
 

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید